Skip to content
CrossFit VanheimCrossFit Vanheim
  • Medlemskap
  • CrossFit Vanheim
  • Om oss
  • Instruktörer
  • Utbud
  • Veckans workouts
  • Kontakt
  • Boka
  • Medlemskap
  • Boka
Team + Weekend WOD

VECKA 42

Släpps på söndag 18/10-20

Vecka 42
Vecka 43
Våra pass
  • Basic WOD
  • Nyheter
  • Okategoriserade
  • Specialized WOD
  • Team + Weekend WOD
  • Träna hemma
  • WOD

CrossFit Vanheim
Adress: Mältargatan 19, 753 18, Uppsala
E-post: info@crossfitvanheim.se
Telefon: 076-0250926

Telefontid mellan 13:00-14:00

ÖPPETTIDER
Måndag-söndag: 05:00-24:00

VECKANS WORKOUTS
VÅRA INSTRUKTÖRER
HUSREGLER
UTBUD
DATASKYDDSPOLICY
BOKNINGSREGLER

Bemannat dagtid och kvällar, hör av dig till info@crossfitvanheim.se för mer information.

Boka pass
Copyright 2023 © CrossFit Vanheim
  • CrossFit Vanheim
  • Om oss
  • Instruktörer
  • Utbud
  • Veckans workouts
  • Kontakt

ELIN HAMNQUIST

CrossFit -instruktör

Sysselsättning: Jobbar inom Socialjouren

Dessa pass håller jag: WOD

Bästa/sämsta övning: Handstand Push-ups/Double unders

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Handboll och löpning.

Därför fastnade jag för CrossFit: Variationen, gemenskapen och mjölksyran.

Därför är jag coach: För att det är förbannat roligt och alldeles fantastiskt att kunna hjälpa andra att utvecklas och klara sådant de inte trodde var möjligt.

ELISA INGUSCIO

CrossFit -instruktör & PT

Sysselsättning: Studerar till Fysioterapeut

Dessa pass håller jag: WOD

Bästa/sämsta övning: Handstand Push-ups/Pistols

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Gymnastik, styketräning, balett, simning. Lite gott och blandat.

Därför fastnade jag för CrossFit: Så otroligt mycket variation i träningen, man får kasta tunga bollar, slänga stänger över huvudet men även jobba en hel del med enbart kroppsvikten. Det finns alltid något mer att lära sig och bli bra på samt likasinnade lite träningstokiga människor som pushar, stöttar och gör träningen och dagarna lite bättre.

Därför är jag coach: Älskar att jobba med människor och se dem utvecklas, bli starkare och tryggare i sig själva men även i olika träningsmiljöer. Att kunna hjälpa dem längs vägen och vara en del av förändringen är lätt det bästa med att vara coach. Och se deltagarna kämpa, svettas och lida sista delen av passet, det är också kul!

ALEXIS WAHLQVIST

CrossFit -instruktör

Sysselsättning: Arbetsledare

Dessa pass håller jag: Weekend WOD

Bästa/sämsta övning: Jack of all Trades/Strict HSPU

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Jag har utövat och instruerarat Ashihara karate i 18 år. Har även varit en gymråtta.

Därför fastnade jag för CrossFit: Variationen, gemenskapen och utmaningen.

Därför är jag coach: Det är väldigt givande att se och vara med när folk utvecklas. Jag älskar att peppa folk!

FARSHID ZANDINEJAD

CrossFit-instruktör och Strong Kids-instruktör

Sysselsättning: Jag studerar programmering.

Dessa pass håller jag: Basic WOD och Strong Kids 7-9 år.

Bästa/sämsta övning: Clean/Löpning

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Jag har spelat fotboll och sedan basket på ganska hög nivå samt tränat på gym.

Därför fastnade jag för CrossFit: Det är så varierande träning och trevligt community. Jag får utmana mig och mina förmågor. Det finns alltid något att förbättra och utveckla.

Därför är jag coach: Jag älskar att se när andra utvecklas och jag blir glad när jag kan hjälpa andra.

JOHAN ÅNGMAN

CrossFit -instruktör

Sysselsättning: Studerar.

Dessa pass håller jag: WOD

Bästa/sämsta övning: Pull-ups/Jerk

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Innan CrossFit höll jag på med diverse andra sporter som fotboll, boxning, gym och löpning.

Därför fastnade jag för CrossFit: Kombination av alltifrån ren styrka, riktiga mjölksyrepass till ren kondition. Jag slapp välja om jag skulle gå till en gym eller ut och löpa. Det kändes som jag fick allt i ett paket.

Därför är jag coach: För att jag tycker det är kul att träffa glada träningstaggad medlemmar och samtidigt försöka få användning för den kunskap jag har samlat på mig de åren jag har hållit på att träna själv. Att kunna försöka få använda den kunskapen för att hjälpa andra lära sig nya övningar som de inte trodde de skulle klara av.

SARA BERGLUND

CrossFit -instruktör

Sysselsättning: narkos- & intensivvårdssjuksköterska.

Dessa pass håller jag: Team WOD

Bästa/sämsta övning: Hantelövningar av de flest slag/Thrusters

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Jag är dansare i botten. Började med balett som fyraåring och fortsatte med det tills i sena tonåren. Under tiden jag dansade balett tog jag även klasser i salsa, breakdance, jazz, showjazz osv. Försökte mig på lagsport ett tag, men kom alltid tillbaka till dansen. Om ni inte vet vem jag är, leta bara efter tjejen som rör sig till i princip vilken musik som helst. När musik spelas kan jag inte stå still!

Därför fastnade jag för CrossFit: Vilket annan träningsanläggning har medlemmar som hälsar på varandra och bryr sig så mkt om varandra som på Vanheim? Jag har träffat helt underbara människor på Vanheim och känslan av att tillhöra ett lag är så stark och det gillar jag!

Därför är jag coach: Att vara coach är för mig att kliva utanför min comfort zone och jag gör det med största ödmjukhet! Det är både roligt och utmanande att vara coach dels för att jag själv lär mig nya saker hela tiden, dels för att jag lägger stor vikt vid att de personer som går på mina pass ska få högkvalitativ träning. Inte att förglömma är att det är en ynnest att få se Vanheims medlemmar kämpa tillsammans på teampassen och att vara en del av det är stort!

EMMA TIDESTRÖM

CrossFit -instruktör och PT

Sysselsättning: Studerar i Stockholm.

Dessa pass håller jag: WOD

Bästa/sämsta övning: Clean & Jerk/Rope climb

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: I grunden fotbollsspelare men har även en period med ”vanlig styrketräning” bakom mig innan jag fastnade för Crossfit.

Därför fastnade jag för CrossFit: Mångsidigheten och att man ska vara halvbra på mycket.

Därför är jag coach: För att det är otroligt roligt att få hjälpa andra att utvecklas.

ISABELLE LINDKVIST

Strong Kids-instruktör

Sysselsättning: Barnskötare på förskola.

Dessa pass håller jag: Strong Kids

Bästa/sämsta övning: Marklyft/Handstand pushups

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Spelade amerikansk fotboll

Därför fastnade jag för CrossFit: Det är mångsidigt och en fin mijlö.

Därför är jag coach: För att jag alltid har gillat att lära andra.

CORNELIA FREDRIKSSON

Strong Kids-instruktör

Sysselsättning: Studerar till Sjuksköterska.

Dessa pass håller jag: Strong Kids

Bästa/sämsta övning: Knäböj/Handstand pushups

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Gick på Friskis

Därför fastnade jag för CrossFit: För att jag får ta ut mig till max.

Därför är jag coach: För att jag inspireras av att utveckla yngre.

AMANDA PERSSON

CrossFit-instruktör

Sysselsättning: Studerar till dietist.

Dessa pass håller jag: WOD, Basic WOD

Bästa/sämsta övning: Lunges/allt med slamballs

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Har spelat fotboll, ridit och sprungit en del.

Därför fastnade jag för CrossFit: Det ständiga fokuset på teknik och att alltid kunna förfina rörelser, och så variationen förstås!

Därför är jag coach: För att få hjälpa andra framåt utifrån deras nivå.

LISA JOHANSSON

Strong Kids-instruktör

Sysselsättning: Laboratorieingenjör

Dessa pass håller jag: Strong Kids; 4-5 år, 6-7 år, 8-10 år

Bästa/sämsta övning: Toes to bar/Double unders

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: ”Vanlig” gymträning

Därför fastnade jag för CrossFit: Variationen, jag får lära mig nya saker hela tiden.

Därför är jag coach: Det är så kul att få dela med sig av rörelseglädje!

GUSTAV MOSSBERG

CrossFit-instruktör

Sysselsättning: Heltidsanställd på Vanheim.

Dessa pass håller jag: Basic WOD, WOD, Gymnastik

Bästa/sämsta övning: Handgång/Thrusters

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Vanlig gymträning, löpning

Därför fastnade jag för CrossFit: Variationen och intensiteten passar mig som handen i handsken.

Därför är jag coach: Det är väldigt roligt och utvecklande att jobba med människor. Att få se någon lyckas med något de inte tidigare trott var möjligt är ruskigt inspirerande!

CICCI BASSMAN

CrossFit-instruktör

Sysselsättning: Pluggar för tillfället affärsutveckling.

Dessa pass håller jag: WOD, Basic WOD, Team WOD

Bästa/sämsta övning: Marklyft/Maskiner

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Trasig dansare till en mindre trasig gymmis.

Därför fastnade jag för CrossFit: Att det är så brett! Började först pga älskade den höga intensiteten och att lyfta tungt, fortsatte för att det alltid finns så mycket att utvecklas i samt gemenskapen som finns på boxen.

Därför är jag coach: Det bästa som finns är att se hur andra utvecklas, blir bättre och att lyckas med saker dom inte tror själva att dom klarar av.

LISA MINOLF

CrossFit-instruktör, Strong Kids-instruktör och Administratör

Sysselsättning: Läser masterprogrammet i utbildningsvetenskap med inriktning specialpedagogik

Dessa pass håller jag: WOD, Basic WOD och Strong Kids 4-6 år

Bästa/sämsta övning: Knäböj/Löpning

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Fotboll, ridning och styrketräning

Därför fastnade jag för CrossFit: Den stora variationen av övningar och gemenskapen som finns i boxen.

Därför är jag coach: Som utbildad lågstadielärare och CrossFitnörd är coach för Strong Kids det bästa av två världar.

ADAM EHLERT

CrossFit-instruktör

Sysselsättning: Massör

Dessa pass håller jag: WOD, Team WOD, Weekend WOD

Bästa/sämsta övning: HSPU/Thruster

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Tvingade mig själv att gå till Friskis och hatade all typ av träning. Därefter började jag med brottning och klättring. Variation är nyckeln!

Därför fastnade jag för CrossFit: Första gången jag testade fick jag mitt livs första endorfinkick och sen dess var jag fast.

Därför är jag coach: Jag älskar att se människor utvecklas och lära sig nya saker. Att se när det ”klickar” för någon är en oslagbar känsla.

DAVID ROUFPANAH

CrossFit-instruktör

Sysselsättning: Jobbar med olika typer av coaching, föreläsare (ledarskap och mentala nycklar) och entreprenör.

Dessa pass håller jag: WOD och Basic WOD

Bästa/sämsta övning: Burpee box jumpovers/Bar Muscle-ups

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Fotboll, kampsport, gym, simning, vattenpolo.

Därför fastnade jag för CrossFit: För egen del så är det mångsidigheten, sedan så tycker jag det är fantastiskt hur CrossFit för samman människor och att mer eller mindre alla kan träna ihop oavsett nivå.

Därför är jag coach: Jag har alltid älskat att se människor utvecklas och växa. Att få bidra till folks välmående och vidareutveckling är essensen av coaching för mig.

Vi jobbar efter dessa rekommendationer:
https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/verksamheter/information-till-idrotts–och-traningsanlaggningar/

Riskbedömning sker via denna länk:
https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/verksamheter/information-till-arrangorer-av-evenemang/

Avståndsrekommendationer enligt denna länk (klicka på ”Hur långt avstånd bör…” :
https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/fragor-och-svar/?exp=69445#_69445

Desinficeringens roll i pandemin finns utlagd på denna länk:
https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/om-sjukdomen-och-smittspridning/smittspridning/

Information om smitta via föremål:
https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/om-sjukdomen-och-smittspridning/smittspridning/smitta-fran-foremal-mat-sedlar-paket/

Uppsalas restriktioner:
https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/lokala-allmanna-rad/

https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/lokala-allmanna-rad/detta-innebar-lokala-allmanna-rad/

Är Corona luftburet?:

https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/om-sjukdomen-och-smittspridning/smittspridning/

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/uppsala/tegnell-om-uppsalastudien-andrar-ingenting

Hårdare restriktioner från 24/11:

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/allt-du-behover-veta-om-de-nya-coronaforbuden

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/uppsala/lokala-raden-forlangs-i-uppsala-samma-som-tidigare

Hårdare restriktioner från 24/12:

https://www.folkhalsomyndigheten.se/nyheter-och-press/nyhetsarkiv/2020/december/ytterligare-atgarder-for-att-bromsa-smitta-och-skydda-halsa/

Tack för att du tog dig tid att läsa samtliga länkar!

Våra inlägg i ”Vanerna”, CrossFit Vanheims medlemsgrupp finner du nedan. Har du inte Facebook kan du läsa dem genom att klicka på datumen. Annars ber vi dig att gå med i gruppen om du har ett medlemskap hos oss så får du texten i sitt originalformat.

29/6-21
11/1-21
22/12-20
24/11-20
16/11-20

MIMMI WÄNN

Strong Kids/Teens-instruktör

Sysselsättning: Läser masterprogram i Biologi.

Dessa pass håller jag. Strong Kids och Strong Teens

Bästa/sämsta övning: Power clean/Thrusters

Det gjorde jag innan CrossFit: Hästar och dressyr; träning/tävling, tävlingsledare, överdomare. Flera år med innebandy men knäskador satte stopp i tonåren. Rehabgym.

Därför fastnade jag för CrossFit: Den allsidiga träningen och fantastiska gemenskapen på Vanheim.

Därför är jag coach: Det ger mig energi att peppa och stötta barnen/ungdomarna till att ta sig an, och överkomma, utmaningar i sin träning.

MATILDA ARVIDSSON

CrossFit-instruktör, PT och Administratör

Sysselsättning: Instruktör och administratör på Vanheim.

Dessa pass håller jag: WOD och Mamma-CrossFit

Bästa/sämsta övning: HSPU/tycker allt är kul.

Det gjorde jag innan CrossFit: Har tränat brottning på elitnivå.

Därför fastnade jag för CrossFit: Variationen, gemenskapen och utmaningen

Därför är jag coach: Det är väldigt givande att se andra utvecklas.

 

Personlig tränare
Jag kan hjälpa dig som behöver komma igång med din träning, eller dig som vill ta steget vidare med dina träningsmål. Träning efter graviditet och förlossning är något som ligger mig extra varmt om hjärtat. Min filosofi är att det ska kännas glädjefyllt och enkelt att träna – oavsett vem du är eller vart du är i livet.
Kontakt: matilda@crossfitvanheim.se

JENNY KARLSSON

CrossFit-instruktör och Dietist

Sysselsättning: Skadereglerare på Patientförsäkringen samt föreläser och utbildar inom kost.

Dessa pass håller jag: Team-WOD på lördagar

Bästa/sämsta övning: Overhead squats/Allt i riggen

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Gruppträning

Därför fastnade jag för CrossFit: Jag gillar variationen. Det blir aldrig tråkigt att träna.

Därför är jag coach: Därför att jag så gärna vill hjälpa andra att tycka att träning är lika roligt som jag själv tycker.

SELMA BOZORGPANA

Strong Kids-instruktör

Sysselsättning: Studerar masterprogrammet inom Bioinformatik

Dessa pass håller jag: Stron Kids 4-6 år

Bästa/sämsta övning: Burpees/Thrusters

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Spelade fotboll och gick på gym.

Därför fastnade jag för CrossFit: Det är väldigt varierande vilket gör att jag aldrig tröttnar på att träna.

Därför är jag coach: Att se andra utvecklas ger mig motivation och glädje.

ISABELL WILLMAN

Strong Kids-instruktör

Sysselsättning: Skolkurator på låg- och mellanstadiet

Dessa pass håller jag: Strong Kids 4-6 och 7-9

Bästa/sämsta övning: Wallballs/Handstand

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Volleyboll och gym

Därför fastnade jag för CrossFit: Variationen är rolig och det finns så mycket att bli bättre på.

Därför är jag coach: För att uppmuntra fysisk aktivitet hos barn och att sen se deras utveckling är fantastiskt roligt.

JOAKIM BISPFORS

Strong Kids-instruktör

Sysselsättning: Gymnasielärare i Engelska och Svenska

Dessa pass håller jag: Strong Kids

Bästa/sämsta övning: Clean & Jerk/Thrusters

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Spelade fotboll

Därför fastnade jag för CrossFit: Stod själv och harvade på ett gym men saknade gemenskapen ifrån fotbollen. Älskar att en får en lag känsla på Vanheim men att allt ändå hänger på mig själv. Det bästa av alla världar.

Därför är jag coach: Gillar att leda barn in i en aktiv livsstil. Dessutom är det så häftigt att se barnen klara av något som de tyckt varit läskigt.

MALIN ANDERSSON

Strong Kids-instruktör

Sysselsättning: Leveransplanerare på Anticimex

Dessa pass håller jag: Strong Kids, 4-6 år

Bästa/sämsta övning: HSPU/Burpees

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Gym och löpning

Därför fastnade jag för CrossFit: Variationen och gemenskapen. Jag gillar att alla delar det gemensamma intresset för tung och flåsig träning.

Därför är jag coach: Gillar att se när andra utvecklas och vill även uppmuntra till rörelse och träningsglädje.

EMILIE HEDQVIST

CrossFit-instruktör

Sysselsättning: Studerar till Byggingenjör

Dessa pass håller jag: Basic-WOD, Team-WOD

Bästa/sämsta övning: Power cleans/Wallballs

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Fotboll och handboll

Därför fastnade jag för CrossFit: Variationen i träningen och gemenskapen.

Därför är jag coach: Att vara med och se hur deltagare utvecklas och pushar sig själva är fantastiskt roligt.

MICHELLE ÅKERSTRÖM

CrossFit-instruktör

Sysselsättning: Internutbildning och kompetensutveckling på en HR-avdelning

Dessa pass håller jag: WOD

Bästa/sämsta övning: Pull-ups/Thrusters

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Höll på med uthållighetssport, huvudsakligen långdistanstriathlon men även löpning Under min uppväxt och ungdom var det mestadels lagsport.

Därför fastnade jag för CrossFit: Jag fastnade dels för den gemenskap som finns i sporten och dels för att det är en mätbar och enormt effektiv träningsform.

Därför är jag coach: För att det är så otroligt roligt. Dessutom är det väldigt lärorikt och utvecklande.

MIMMI WÄNN

Strong Kids/Teens-instruktör

Sysselsättning: Läser masterprogram i Biologi.

Dessa pass håller jag. Strong Kids och Strong Teens

Bästa/sämsta övning: Power clean/Thrusters

Det gjorde jag innan CrossFit: Hästar och dressyr; träning/tävling, tävlingsledare, överdomare. Flera år med innebandy men knäskador satte stopp i tonåren. Rehabgym.

Därför fastnade jag för CrossFit: Den allsidiga träningen och fantastiska gemenskapen på Vanheim.

Därför är jag coach: Det ger mig energi att peppa och stötta barnen/ungdomarna till att ta sig an, och överkomma, utmaningar i sin träning.

GUSTAV FALK

CrossFit-instruktör

Sysselsättning: Instruktör och Allt-i-allo på Vanheim.

Dessa pass håller jag: WOD

Bästa/sämsta övning: Toes to bar/tycker allt är kul.

Detta gjorde jag innan jag började med CrossFit: Höll på med dans tills jag var 16.

Därför fastnade jag för CrossFit: Det är motiverande att hela tiden kunna utvecklas.

Därför är jag coach: Jag gillar att se andra utvecklas. Även jag utvecklas genom att leda andra i sin utveckling.

 

ABDI SHAHWAN

CrossFit-instruktör och PT

Sysselsättning: Pluggar till VVS-montör

Dessa pass håller jag: Blandat

Bästa/sämsta övning: Snatch/Pistols

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Gick på gym.

Därför fastnade jag för CrossFit: Variationen, gemenskapen och utmaningen.

Därför är jag coach: Det är väldigt givande att se andra utvecklas.

ISABELLE KLINT

Strong Kids-instruktör

Sysselsättning: Läser en master inom molekylär medicin

Dessa pass håller jag: Strongkids

Bästa/sämsta övning: Marklyft/Bupree

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit:Styrketräning

Därför fastnade jag för CrossFit:Den snabba utvecklingen man ser både i styrka o teknik, variationen på övningarna och att det är så himla roligt att vakna med träningsvärk efter varje pass.

Därför är jag coach:Då jag själv älskade att röra på mig som barn (och fortfarande älskar det som vuxen), så vill jag kunna bidra till att andra barn växer upp med samma tänk.

ANDREAS MATTSSON

Strong Teens-instruktör

Sysselsättning: Avdelningschef för onkologavdelningen samt avdelningen för onkologisk endokrinologi

Dessa pass håller jag: Strong Teens

Bästa/sämsta övning: Marklyft/TTB.

Det gjorde jag innan CrossFit: Som barn tränade jag många olika sporter. I tonåren blev det golf och innebandy på elitnivå.

Därför fastnade jag för CrossFit: Variationen i träningen och den där känslan man får när man klarar mer än vad man tror.

Därför är jag coach: Att ge andra möjligheten att utvecklas och växa som individer med hjälp av träning ger mig energi.

LINNÉA SANDELIN

CrossFit-instruktör

Sysselsättning: Juriststudent

Dessa pass håller jag: Basic-WOD och WOD

Bästa/sämsta övning: Marklyft/Handstand walk

Det gjorde jag innan CrossFit: Rodd och friidrott

Därför fastnade jag för CrossFit: Allt ös och alla ofattbara kombinationer av övningar som gör att ingen dag är den andra lik.

Därför är jag coach: Det finns inget mer inspirerande än att se någon lyckas med något som de har kämpat länge med eller se andra ta ut sig helt på en lång och matig Weekend WOD.

AKIRA SINOK

Strong Kids-instruktör

Sysselsättning: Operationssjuksköterska

Dessa pass håller jag: Strongkids

Bästa/sämsta övning: HSPU/Bupree

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit: Lite gym

Därför fastnade jag för CrossFit: Så härligt att man bara kan gå dit och lyfta, svettas och skratta tillsammans med andra.

Därför är jag coach: Det är så underbart att få leka och ha kul tillsammans med barn.

LISA CANDELL

CrossFit-instruktör

Sysselsättning: Sjuksköterska

Dessa pass håller jag: Basic-WOD

Bästa/sämsta övning: Burpees/Thrusters.

Det gjorde jag innan CrossFit: Ridning, mycket alpint i yngre dagar därefter gym och yoga.

Därför fastnade jag för CrossFit: Delicious combination av styrka, teknik och flås. Att dessutom få träffa härligt folk är en fet bonus.

Därför är jag coach: Otroligt roligt att få möta människor och se dem utvecklas i sin träning.

EMMA WENNERSTRÖM

Tyngdlyftnings- och CrossFit-instruktör

Sysselsättning: Vaccinationssjuksköterska.

Dessa pass håller jag: WOD och Tyngdlyftning

Bästa/sämsta övning: Snatch/all typ av löpning.

Det gjorde jag innan CrossFit: Tränade artistisk gymnastik tills en nackskada ledde mig in på tyngdlyftning. Har där ett par svenska rekord samt SM och NM-medaljer i bagaget (främst som ungdom & junior).

Därför fastnade jag för CrossFit: För att jaga utmaning! Det finns så mycket att lära och så mycket att utveckla.

Därför är jag coach: Blev tillfrågad och svarade ja… Tycker det är fantastiskt att få utbyta kunskap och erfarenhet med atleter och andra coacher. Det förgyller tillvaron!

Personlig träning
Jag hjälper dig som vill utveckla din tyngdlyftning oavsett var du befinner dig i din karriär. Mitt arbete utgår utifrån dig och tillsammans jobbar vi på de delar just du behöver och vill utveckla. Jag har coachat och tävlat i tyngdlyftning på internationell elitnivå i många år och har fått ett öga för detaljer. Behöver du ett träningsprogram för att utveckla dig och din lyftning ska du inte tveka att höra av dig.
Kontakt: emma@crossfitvanheim.se

 

DAVID FORSSÉN

CrossFit-instruktör

Sysselsättning: Validerings-/Projektledning

Dessa pass håller jag: Basic-WOD och WOD

Bästa/Sämsta övning: Olympiska lyft/Pistol squats

Vad jag gjorde innan Crossfit: Halvspontan löpning varannan månad

Därför fastnade jag för Crossfit: Det är extremt mätbart, jag kan alltid gå tillbaka och försöka slå mig själv! Antingen lyfta tyngre, göra något snabbare, eller bara ha samma tempo men inte känna mig utslagen efteråt.

Därför är jag coach: Ögonblicket när en rörelse eller övning klickar för någon och de fattar hur mycket de egentligen klarar av är enorm. All utveckling man får se hos folk är också extremt glädjande.

DAVID BORNUDD

CrossFit-instruktör

Sysselsättning: Studerar juridik

Dessa pass håller jag: WOD

Bästa/sämsta övning:

Det gjorde jag innan jag började med CrossFit:

Därför fastnade jag för CrossFit:

Därför är jag coach:

NILS HJELTE

CrossFit-instruktör

Sysselsättning:  Pluggar till brandman och jobbar extra som väktare.

Dessa pass håller jag: WOD

Bästa/sämsta övning: Box Jump Overs/Handstand walk

Det gjorde jag innan CrossFit:  Spelade fotboll som ung som övergick till att lyfta skrot tills jag testade CrossFit.

Därför fastnade jag för CrossFit: Älskar blandningen av styrka, kondition och gymnastik. Sen är det en sådan otrolig lagkänsla där alla stöttar alla.

Därför är jag coach: Känslan av att guida någon till att lyckas med något nytt som de inte trodde var möjligt är oslagbar.

DANIEL MALMSTRÖM

CrossFit-instruktör

Sysselsättning:  Byggnadsingenjör

Dessa pass håller jag: WOD

Bästa/sämsta övning: Hantel-över-huvudet-knäböj/Gå på händer

Det gjorde jag innan CrossFit:  Sommarhalvåret har jag seglat och på vintrarna har jag lirat bandy.

Därför fastnade jag för CrossFit: Variationen och lagkänslan och att slippa se sig själv i spegeln när man tränar.

Därför är jag coach: Älskar att se folk lida… Sen är det ju kul att se människor utvecklas och hjälpa dem att bli bättre.

ELLINOR ANDERSSON

CrossFit-instruktör

Sysselsättning:  Fysioterapeut

Dessa pass håller jag: WOD

Bästa/sämsta övning: HSPU/Thrusters

Det gjorde jag innan CrossFit:  Spelade basket

Därför fastnade jag för CrossFit: Den hårda intensiva träningen i kombination med härlig peppanade stämning bland coacher och medlemmar.

Därför är jag coach: Bland annat för att det är en så häftig känsla att kunna ge någon, kanske ett litet tekniktips, som personen lyckas snappa upp och sedan se glädjen hos personen över hur en svår övning kanske både ”lossnar” lite och känns bättre. Men även för att det ger så mycket energi att stå och se hur alla deltagare köttar på ett pass, man blir väldigt inspirerad och träningssugen själv.

 

KAROLINA KUSNIERZ

CrossFit-instruktör

Sysselsättning:  Ombudsman på ett fackförbund

Dessa pass håller jag: Basic-Wod och WOD

Bästa/sämsta övning: Wallballs/TTB

Det gjorde jag innan CrossFit:  Gym, gruppträning och simning.

Därför fastnade jag för CrossFit: För att det är så otroligt roligt, varierat och utmanande. Dessutom älskar jag stämningen och gemenskapen som finns på Vanheim.

Därför är jag coach: För att det ger mig otroligt mycket glädje att hjälpa andra att utveckla i sin träning.

Vi jobbar efter dessa rekommendationer:
https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/verksamheter/information-till-idrotts–och-traningsanlaggningar/

Riskbedömning sker via denna länk:
https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/verksamheter/information-till-arrangorer-av-evenemang/

Avståndsrekommendationer enligt denna länk (klicka på ”Hur långt avstånd bör…” :
https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/fragor-och-svar/?exp=69445#_69445

Desinficeringens roll i pandemin finns utlagd på denna länk:
https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/om-sjukdomen-och-smittspridning/smittspridning/

Information om smitta via föremål:
https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/om-sjukdomen-och-smittspridning/smittspridning/smitta-fran-foremal-mat-sedlar-paket/

Uppsalas restriktioner:
https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/lokala-allmanna-rad/

https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/lokala-allmanna-rad/detta-innebar-lokala-allmanna-rad/

Är Corona luftburet?:

https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/om-sjukdomen-och-smittspridning/smittspridning/

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/uppsala/tegnell-om-uppsalastudien-andrar-ingenting

Hårdare restriktioner från 24/11:

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/allt-du-behover-veta-om-de-nya-coronaforbuden

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/uppsala/lokala-raden-forlangs-i-uppsala-samma-som-tidigare

Hårdare restriktioner från 24/12:

https://www.folkhalsomyndigheten.se/nyheter-och-press/nyhetsarkiv/2020/december/ytterligare-atgarder-for-att-bromsa-smitta-och-skydda-halsa/

Tack för att du tog dig tid att läsa samtliga länkar!

Våra inlägg i ”Vanerna”, CrossFit Vanheims medlemsgrupp finner du nedan. Har du inte Facebook kan du läsa dem genom att klicka på datumen. Annars ber vi dig att gå med i gruppen om du har ett medlemskap hos oss så får du texten i sitt originalformat.

11/1-21
22/12-20
24/11-20
16/11-20

EMIL STRÖMBERG

CrossFit-instruktör, Kost-coach och PT

Sysselsättning:  Deltidsanställd på Vanheim och lärare

Dessa pass håller jag: WOD och Grundkurs

Bästa/sämsta övning: Toes to bar/Allt över huvudet

Det gjorde jag innan CrossFit:  Bandy, fotboll och golf sedan unga år. Fick sluta tidigt pga. knäskada.

Därför fastnade jag för CrossFit: Det är en träningsform som ger samma känsla som lagidrotten jag växte upp med. Vi kämpar tillsammans och vi vinner tillsammans.

Därför är jag coach: För att det är fullkomligt fantastiskt att se andra kämpa, utvecklas och… lida. Dessutom ger det mig möjligheten att vara med och skapa och ta del av den fantastiska gemenskapen på Vanheim.

 

Personlig tränare
Jag har coachat och tävlat i CrossFit sen flera år tillbaka och hjälper dig gärna att hitta ett tränings- och/eller kostupplägg som passar just dig. Det kan handla om att nå ett specifikt mål eller att främst komma igång med din träning och att äta rätt samt ha ett stöd längs vägen.
Kontakt: emil@crossfitvanheim.se

ROBERT ÅKERSTRÖM

Delägare, CrossFit-instruktör och PT

Sysselsättning: Instruktör och allt-i-allo på Vanheim

Dessa pass håller jag: Blandat

Bästa/sämsta övning: All gymnastik/Alla maskiner

Det gjorde jag innan CrossFit: Är i grunden Aerobicsinstruktör, men har tävlat en del i tyngdlyftning och styrkelyft vilket ledde mig in på CrossFit.

Därför fastnade jag för CrossFit: Mätbarheten och variationen, dvs det är motiverande och lätt att se framsteg och det finns hela tiden nya sätt att utmana sig på.

Därför är jag coach: Helt klart människorna jag möter! Alla är otroligt vänliga och öppna, man hejar på och hjälper varandra och det är en väldigt ödmjuk och trygg tillvaro på Vanheim.

 

Personlig tränare
Jag har coachat och tävlat i CrossFit och tyngdlyftning sen flera år tillbaka och skulle säga att coaching för tävling i dessa sporter ligger mig varmast om hjärtat. Jag hjälper dig att utforma ett träningsprogram och/eller korrigerar ditt övningsutförande så att du rör dig effektivare!
Kontakt: robert@crossfitvanheim.se

NIKLAS BJÖRK

Ägare, PT, Kost-coach och CrossFit-instruktör

Sysselsättning: Driver Vanheim på heltid

Dessa pass håller jag: Blandat

Bästa/sämsta övning:  Press/alla maskiner

Det gjorde jag innan CrossFit:  Spelade fotboll som ung och lyfte tunga saker när jag blev äldre

Därför fastnade jag för CrossFit: Blandningen av kroppsviktsträning, vikter, att träna i grupp och konstant variation i passen gör att träningen alltid är rolig.

Därför är jag coach: Jag gillar att se andra lyckas med det som tidigare ansågs för svårt.

I och med att du köper ditt medlemskap hos oss godkänner du nedanstående punkter.

1. Medlemskapet är personligt och kan ej överlåtas.

2. Vanheim Träningscenter AB (CrossFit Vanheim) friskriver sig härmed från allt ansvar för skada och eller förlust som åsamkas medlemmen under träning i eller vid Vanheim Träningscenter AB’s lokal eller annan plats där vi tränar.

3. All träning sker på egen risk och på eget ansvar, lyssna på coacherna och hjälp oss förebygga skador.

4. Skador som uppkommer på utrustning/ lokal p.g.a. oaktsamhet eller slarv bekostas av medlemmen som orsakat skadan.

5. All utrustning, redskap och vikter skall återställas till sina ordinarie platser efter övningens slut.

6. Pass som bokats av medlemmen skall avbokas senast två timmar före passets start om medlemmen ej avser närvara. Ej avbokat pass varnar och debiteras. Vid tre (3) ej avbokade pass försvinner möjligheten att kunna boka pass i 30 dagar eller tills straffavgift på 100 kr är betald.

7. Vanheim Träningscenter AB tar avstånd från alla dopning och/eller narkotikaklassade preparat. Vanheim Träningscenter AB äger rätt att anmäla vid misstanke av brott.

8. Ändringar av schemalagd träning kan komma och ändras med både kort och lång varsel.

9. Det är inte tillåtet att släppa in obehöriga, men det kan dock ske i samråd med personalen.

10. Regler samt medlemsavtal gäller för samtliga medlemmar utan undantag.

11. Vanheim Träningscenter AB äger rätt att med omedelbar verkan stänga av medlem från tillträde till lokalen samt säga upp medlemmens medlemskap om medlemsavtal inte följs.

Se även till att ansöka om medlemskap i Facebookgruppen ”Vanerna” direkt efter att du registrerar dig.

Vid bokad och betalad kurs är din anmälan bindande. Det innebär att kursavgiften inte återbetalas.

Villkor för direktbetalning Swish handel:

Betalning är bindande. Priser är inklusive moms.

Vid avbokning från vår sida om kurser, workshops och retreats betalas hela summan tillbaka.

 

Org: 559010-7495

Kontakt: 0737095183, info@crossfitvanheim.se

Mältargatan 19, 75318, Uppsala

STEFAN WINTHER

CrossFit-instruktör

Sysselsättning:  Lärare

Bästa/sämsta övning: Bar muscle up/marklyft

Det gjorde jag innan CrossFit:  Har spelat hockey från att jag var 6 tills jag var 22. Sen blev det mycket löpning och bicepscurls.

Därför fastnade jag för CrossFit: Har alltid velat tillhöra en sekt.

Därför är jag coach: Det jag tycker om både med att coacha och att vara lärare är att få hjälpa någon att bli lära sig eller bli bättre på saker.

GUSTAV MOSSBERG

CrossFit- och gymnastikinstruktör

Sysselsättning: Leg. Fysioterapeut

Bästa/sämsta övning: Marklyft/Thruster.

Det gjorde jag innan CrossFit: Styrketränande speglingsfantast, skönt att det är över!

Därför fastnade jag för CrossFit: Variationen och umgänget man fått genom Vanheim.

Därför är jag coach: Älskar att se när det klickar hos folk, och de helt plötsligt lärt sig något nytt!

 

Personlig tränare
Jag är leg. Fysioterapeut och har ett stort intresse av träning och kroppen, det som ligger mig varmast om hjärtat är gymnastik och kroppskontroll. Min målsättning är att alla skall få de verktyg som behövs för att kunna delta i alla aktiviteter och träning. Får du inte till rörelser som du vill, saknar rörlighet någonstans men kan inte lista ut vart problemet sitter och vill ha hjälp med detta, tveka inte att kontakta mig.
Kontakt: gustav@crossfitvanheim.se

ADAM SVANBERG

Strong Kids-instruktör

Sysselsättning: Pluggar till civilingenjör inom miljö- och vattenteknik.

Bästa/sämsta övning: Marklyft/Handstående.

Det gjorde jag innan CrossFit: Jag spelade landhockey i många år innan jag flyttade till Uppsala.

Därför fastnade jag för CrossFit: Variationen i träningen, alla nya kompisar och allt kul jag kan bli bättre på!

Därför är jag coach: Jag hoppas kunna hjälpa de yngre att hitta rörelseglädje inom allt som CrossFit erbjuder: träning, nya vänner och att klara av nya saker tillsammans.

EDWARD SPANSK

Strong Kids-instruktör

Sysselsättning: Psykologstudent.

Bästa/sämsta övning: Pullups/HSPU.

Det gjorde jag innan CrossFit: Väldigt mycket fotboll, senast för ett college i USA.

Därför fastnade jag för CrossFit: Att köra slut på sig själv fullständigt tillsammans med andra galningar är alltid kul! Det är också svårt att tröttna när det är en så stor variation på övningar.

Därför är jag coach: Underbart att få bidra till att folk utvecklas och lär sig nya saker, oavsett ålder och förutsättningar!